/

Wsparcie dla turystyki

Koronawirus spowodował diametralne zmiany w gospodarce. Niektóre branże właściwie z dnia na dzień straciły wszystkich swoich klientów. Między innymi mocno dotknięta została turystyka medyczna, która do tej pory była jedną z lepiej rozwijających się w branż na Pomorzu Zachodnim.

Mówiąc turystyka medyczna mamy na myśli rozmaite zabiegi kosmetyczno-lecznicze, turnusy rehabilitacyjne w uzdrowiskach, stomatologię, chirurgię plastyczną i estetyczną, oraz leczenie interwencyjne, zabiegi ortopedyczne i rehabilitacje. Zdrowie w ostatnim czasie stawiamy na pierwszym miejscu lecz ze względu na ograniczenia spowodowane lockdownem, zainteresowanie usługami medycznymi spadło.

Pandemia i wprowadzane przez rząd obostrzenia mocno spowolniły gospodarkę. Wielu przedsiębiorców musiało ograniczyć lub zawiesić, a nawet zakończyć działalność. W ogromnym kryzysie znalazł się sektor turystyki – hotele, pensjonaty, ośrodki SPA itp. Zamrożenie tylu branż spowodowało również problemy budżetowe samorządów. Np. Kołobrzeg szacuje utracone dochody na 10-11 mln zł (o tyle zmniejszyły się wpływy z PIT, CIT, opłaty uzdrowiskowej i innych danin). Gmina Rewal z tzw. opłaty miejscowej pozyskała w ubiegłym roku milion złotych mniej niż w 2019 r.

Podkreślając, że branża turystyczna, w tym turystyka medyczna generuje, aż 15% PKB Pomorza Zachodniego Marszalek Województwa Olgierd Geblewicz, wraz z Sejmikiem przez ostatni rok apelowali o sprawiedliwe wsparcie dla wszystkich regionów turystycznych, które najbardziej ucierpiały podczas lockdownu, jednocześnie podejmując działania wspierające przedsiębiorców, by wesprzeć je w dalszej działalności.

„Szacuje się, że straty sektora turystycznego na Pomorzu Zachodnim w związku z lockdownem w okresie świąteczno–noworocznym wyniosły 140 mln zł, natomiast w styczniu br. z tytułu tylko zakazu udzielania miejsc noclegowych przychody zmniejszyły się o ok. 3,3 mln zł, nie licząc usług dodatkowych.”

Przejdź do pozostałch wiadomości