/

Konferencja Design – relacja i zdjęcia

23.11.2022 r. salę Opery na Zamku w Szczecinie wypełniły inspirujące przemowy, fascynujące pokazy, futurystyczne meble, sceniczne kostiumy. Gwiazdą konferencji Design był włoski innowator, Carlo Ratti. Na co dzień wykładowca słynnej Massachusetts Institute of Technology, twórca ekspozycji na EXPO, uznawany za jedną z osób, które będą zmieniać świat.

Inspirujące prezentacje, mnóstwo pozytywnej energii, przymiarki do wspólnych projektów – konferencja „Design” zorganizowana przez marszałka województwa dla zachodniopomorskich przedsiębiorców przyciągnęła znakomitych gości i zaowocowała ciekawymi inicjatywami. – Dzięki Wam stawiamy kolejne kroki na drodze do zmiany rzeczywistości gospodarczej Pomorza Zachodniego. W branży kreatywnej the sky is the limit – mówił Olgierd Geblewicz.

Carlo Ratti zachęcał do łączenia ekologii i tego co naturalne z technologią czy sztuczną inteligencją, aby projekty wyprzedzały teraźniejszość. „Jeśli kopiujesz najlepsze przykłady, nie jesteś innowacyjny, kopiujesz przeszłość. Design pozwala nam zmieniać świat, otoczenie, w którym żyjemy” – podkreślał Carlo Ratti.

Polski projektant Oskar Zięta znany z autorskiej metody formowania stali ciśnieniem wewnętrznym i twórca takich ikon designu, jak stołek PLOPP zachęcał zachodniopomorskich przedsiębiorców, by projektując, kreowali produkty, które będą służyć latami, całej generacji. Z kolei Ewa Bochen i Maciej Jelski tworzący Kosmos Project, przekonywali, że firmy korzystające ze wsparcia projektantów, w pełni powinny im zaufać. Duet ze swoich projektów znany jest w Paryżu, Mediolanie, Pradze.

Projektanci mody – Robert Kupisz oraz Gosia Baczyńska opowiedzieli jak wyglądała ich podróż do świata mody. „Nie bójcie się. Nie dajcie się nikomu nigdy zatrzymać. Nie bójcie się popełniać błędów. Bo błędy są tym, co nas odróżnia. Ja pokonałem inną drogę od kolegów projektantów i to okazało się atutem” – mówił Robert Kupisz.

Zorientowanie na cel, determinacja – to recepta na sukces również Gosi Baczyńskiej. Projektantka uwielbiana przez gwiazdy, pierwsza Polka, która pojawiła się w oficjalnym kalendarzu paryskiego tygodnia mody, świętuje 25 lat pracy pod własną marką. „Chyba dopiero siedem lat po debiucie powiedziałam do siebie i o sobie że Mam talent” – zdradziła Gosia Baczyńska. „Oczywiście w projektowaniu liczą się też emocje, uczucia, prawda. Żeby się wyróżniać, być liderem, to co tworzysz, musi płynąć z serca” – podsumowała.

Metamorfozy gospodarki

Mamy w regionie coraz więcej przedsiębiorców, którzy w ten sposób podchodzą do wyzwań gospodarczych. Chcemy to wspierać, stymulować” – zapewnial Olgierd Geblewicz. Zmiany gospodarcze i efekty działań wspierających samorządu już widać! W tym roku Pomorze Zachodnie uzyskało Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości przyznawaną przez Europejski Komitet Regionów, przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. „Mamy być z czego dumni! Idźmy dalej tą drogą” – zachęcał marszałek.

Jednym z drogowskazów jest właśnie program mentorski dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Marszałkowska inicjatywa ma wspomóc rozwój firm i umożliwić współpracę z najlepszymi twórcami w danej dziedzinie.  – „Robimy to jako pierwszy samorząd w Polsce!” – podkreślił Krzysztof Barczyk, dyrektor Gabinetu Marszałka.

Mentorką w pierwszej edycji Programu mentorskiego była Katarzyna Konieczka – kostiumografka, która współpracowała m.in. z Lady Gagą, Fergie i Amber Rose. A premierowy konkurs na udział we wspomnianym programie wygrały projektantki z Wasted Couture. Pierwsze efekty ich współpracy można było zobaczyć na scenie Opery na Zamku. Była także okazja posłuchać, jak potoczył się mentoring, jakie przyniósł korzyści, co jest w planach. – „Miało to być kilka spotkań, ale to się niesamowicie rozwija. Kasia zaprosiła nas do stworzenia wspólnej kolekcji” – mówi z dumą Viola Warych, założycielka Wasted Couture.

Konferencja Design spotkała się z ogromnym zainteresowaniem branży kreatywnej. W wydarzeniu uczestniczyli przedsiębiorcy, którzy już odnoszą sukcesy i ci, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie albo dopiero planują. Wielobarwny świat designu reprezentowały i projektantki kapeluszy, i architekci. Graficy i specjaliści od innowacyjnej obróbki metali. Rzeźbiarze i projektanci mebli. Atrakcją spotkania pod hasłem Design była strefa networkingowa, gdzie przedsiębiorcy mieli okazję porozmawiać z prelegentami, nawiązać nowe kontakty biznesowe, zaplanować wspólne projekty.

Galeria zdjęć

Przejdź do pozostałch wiadomości