/

Sukces odpowiedzialny społecznie

Nowoczesna logistyka i e-commerce to dziś specjalizacje Pomorza Zachodniego. Cieszymy się, że dzięki nim nasz region rozwija się i doceniamy firmy, które stosują dobre praktyki w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Przykład szczecińskiej firmy PDC Logistics pokazuje, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych to szansa na wielopłaszczyznowy rozwój przedsiębiorstwa.

Amazon, Apple, Harley Davidson, Google, Microsoft…. Co łączy te firmy ze szwedzką Pierce AB, do której należy PDC Logistics – szczecińskie centrum dystrybucji części motocyklowych, motocrossowych i do skuterów śnieżnych? Otóż właściciele szwedzkiego potentata branży e-commerce, podobnie jak giganci zza Atlantyku, zaczynali swoją biznesową przygodę… w garażu. Jednak już po kilku miesiącach okazało się, że garaż jest dla Szwedów zbyt ciasny.

W 2005 roku uruchomili pierwszy sklep internetowy z częściami zamiennymi, a dziś obecni są na 17 europejskich rynkach i mają ponad 800 tys. klientów.

PDC Logistics powstało w 2016 roku na terenie byłej fabryki kabli. Obecnie firma działa w dwóch lokalizacjach w Szczecinie: w Załomiu – tu funkcjonuje centrum dystrybucji, studio fotografii projektowej, dział produktów personalizowanych – oraz w Baltic Business Park, gdzie pracują programiści, specjaliści od finansów i marketingu. Przedsiębiorstwo zatrudnia łącznie ponad 240 osób, będąc tym samym największym pracodawcą na terenie Załomia.  Dysponuje 37 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej – ale to nie wielkie hale wyróżniają PDC Logistics, a ponadprzeciętny udział osób z niepełnosprawnościami w załodze firmy.

– Od początku działalności jesteśmy otwarci na niestandardowe działania. Dla nas społeczna odpowiedzialność biznesu to reagowanie na sytuację w regionie, a fakty są porażające. Zachodniopomorskie nadal ma najniższy w kraju wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Chcemy to zmieniać – mówi Sebastian Świątek, dyrektor PDC Logistics.

Jego firma angażuje m.in. osoby niesłyszące, z autyzmem, epilepsją, stwardnieniem rozsianym oraz niepełnosprawnością ruchową.

– Regułą w naszej firmie jest to, że zatrudniamy przede wszystkim podopiecznych organizacji pozarządowych, które są dla nas merytorycznym partnerem w przystosowaniu pracowników do obowiązków zawodowych. Działamy bardzo świadomie, procesowi rekrutacji i wdrożenia poświęcamy wiele czasu, tworząc tym samym etyczne miejsca pracy. Jesteśmy przykładem firmy, choć młodej i stosunkowo niewielkiej – bo daleko nam do międzynarodowych korporacji, dysponujących dużymi budżetami CSR – to jednak odważnie budzącej uśpiony kapitał pracy drzemiący w osobach niepełnosprawnych – podkreśla dyrektor.

– Miejsce, w którym funkcjonujemy, czyli teren byłej Fabryki Kabli Załom, niewielu osobom kojarzy się z nowoczesnym zakładem pracy – ciągle funkcjonuje raczej stereotyp zdewastowanego terenu. Dzięki działaniom Urzędu Marszałkowskiego zaczyna się to zmieniać. Coraz głośniej o nas, choćby za sprawą takich wydarzeń jak E-nsp!ration Day 2019, którego byliśmy gospodarzami. Duże nadzieje wiążemy z Szybką Koleją Miejską, która ułatwi dojazd naszym pracownikom, nie tylko ze Szczecina, ale również z pobliskich miejscowości, takich jak Goleniów czy Kliniska. Firma to przecież przede wszystkim ludzie – dodaje Sebastian Świątek, wskazując na zaangażowanie pracowników, które przekłada się na dynamiczny wzrost sprzedaży i ekspansję na kolejne rynki.

Przejdź do pozostałch wiadomości