/

Pomorze Zachodnie w outdoorze

Najlepiej widoczny biznes to biznes outdoorowy.
Firmy z Pomorza Zachodniego zobaczysz nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Ba, dostrzeżono je nawet na Marsie!

Od namiotów sferycznych, przez trakcję kolejową, po zabójcze dla zarazków farby.
Od filmu „Marsjanin”, przez Stadion Narodowy, po Jezusa ze Świebodzina.
Firmy zajmujące się szeroko rozumianym outdoorem – konstrukcjami w przestrzeni
publicznej – są mocną reprezentacją Pomorza Zachodniego.

Kemping na Marsie

Freedomes to wiodący producent namiotów sferycznych – dziewięć lat w branży i ponad 800 zrealizowanych projektów. Kształt kopuł pozwala na wszechstronne zastosowanie konstrukcji: od tymczasowych rozwiązań eventowych po stałe budowle na potrzeby hoteli, restauracji, obiektów sportowych czy parków rozrywki.

– Każdego tygodnia w naszej siedzibie w Kołbaskowie witamy klientów z najróżniejszych stron świata – na przykład z Hawajów, Bliskiego Wschodu, a nawet Nowej Zelandii – mówi Adam Łyczakowski z zarządu firmy. W ubiegłym roku, korzystając z transportu drogowego, morskiego i lotniczego, Freedomes dostarczyła namioty do ponad 40 krajów.
– Pod względem logistycznym nasza lokalizacja ma kluczowe znaczenie. Zapewnia bliskość dróg i autostrad po polskiej i niemieckiej stronie oraz dobre skomunikowanie z portami morskimi i lotniczymi. Pomorze Zachodnie to idealne miejsce dla firmy z globalnymi ambicjami. A także świetne miejsce do życia – zaznacza Łyczakowski.

Wśród najciekawszych tegorocznych realizacji Freedomes jest stoisko dla IBM na hanowerskich targach CeBit w nowym obiekcie – HyperDome.360°, gdzie widownia otoczona jest obrazem i dźwiękiem ze wszystkich stron. Firma zapewniła też przestrzeń prezentacyjną dla pojazdu amerykańskiej firmy GMC na nowofunlandzkiej wyspie oraz zadaszony tor wyścigowy dla dronów na zlecenie Vodafone.

– Równolegle dynamicznie rozwijamy linię F.Domes, skierowaną do mniejszych firm i prywatnych inwestorów. Dużą popularnością cieszą się nasze namioty mieszkalne F.Domes Glamping, które branża turystyczna wykorzystuje jako alternatywę dla tradycyjnego pokoju hotelowego. Wyposażamy je w izolację, łazienkę, aneks kuchenny, a nawet kominek i przeszklony dach nad łóżkiem. Namioty dotarły już do Japonii, na koło podbiegunowe w Finlandii, a także na jordańską pustynię Wadi Rum, gdzie kręcono „Marsjanina”. Niedawno w jednym z naszych pustynnych namiotów nocował Elon Musk. Glamping, czyli luksusowy camping, zdobywa popularność także w Polsce. W tym miesiącu ustawiliśmy taką strukturę na polu golfowym Modry Las pod Choszcznem – mówi Łyczakowski.

Farby fotokatalityczne

– Jesteśmy pierwszym krajowym producentem farb fotokatalitycznych. Nasz produkt zawiera opracowany na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym fotokatalizator, który pod wpływem światła i tlenu rozkłada zanieczyszczenia, zabija pleśnie i bakterie, neutralizuje zapachy, oczyszcza powietrze, a nawet zwalcza rakotwórczy benzopiren obecny w smogu czy dymie tytoniowym – reklamuje serię Titanium Zbigniew Rybacki, główny technolog fabryki farb Pigment ze Szczecina Płoni. Szczególne właściwości farb zostały potwierdzone m.in. przez Uniwersytet w Trydencie.

– Badania mikrobiologiczne wykazały, że nasza farba rozkłada 12 szczepów grzybów i bakterii (np. gronkowca) wyizolowanych z polskich szpitali. Testy w Instytucie Materiałów Budowlanych potwierdziły, że może być stosowana w tzw. pomieszczeniach czystych, jak sale operacyjne czy gabinety zabiegowe. Analizy udowodniły, że „warstwy farby wpływają pozytywnie na zmniejszenie stężenia nanocząstek i mikrometrycznych pyłów”. Produkty Titanium otrzymały m.in. nagrodę prezydenta Szczecina za innowację, Grand Prix Targów Konserwatorskich w Toruniu oraz tytuł Zachodniopomorski Lider Ekologii – wylicza Rybacki.

Samooczyszczające farby do działania potrzebują tylko tlenu i światła. Wybrano je m.in. do pokrycia najwyższego obiektu na świecie, czyli dubajskiej Burdż Chalify. Farb ze Szczecina użyto na dużą skalę również w outdoorze do pomalowania największej w Europie (33 m wysokości) figury Jezusa Chrystusa w Świebodzinie! Titanium wymalowano też 40 tys. m² wnętrz Parku Technologicznego w Gdańsku.
Coraz większe zainteresowanie tymi produktami wynika z ich właściwości, które przekładają się czynnie na ochronę powietrza, a wynikiem tego jest m.in. usuwanie alergenów z atmosfery.

– Farby bakterio- i grzybobójcze z nanosrebrem najczęściej pokrywają wnętrza placówek służby zdrowia – wyjaśnia Rybacki.

Z żelaza i stali

MABO z Mierzyna pod Szczecinem istnieje od półwiecza. Nazwa jest skrótem od imion i nazwiska właścicieli: Marianna, Adolf Bogaccy – MABO zaczynała jako firma rodzinna w garażu założyciela. W połowie lat 80. rozpoczęła produkcję czasz anten satelitarnych.

– Cieszyły się popytem w Polsce i za granicą, to był kamień milowy rozwoju – wspomina specjalista ds. sprzedaży Krzysztof Tomczak.

Na początku nowego tysiąclecia asortyment realizacji MABO poszerzył się o konstrukcje wsporcze oświetlenia i sygnalizacji infrastruktury drogowej. W produkcji pojawiły się też instalowane na platformach wiertniczych zaawansowane konstrukcje stalowe oraz elementy do turbin wiatrowych.

Od kilku lat firma opracowuje innowacje dla kolei – bezciężarowe urządzenia naprężające oraz aluminiowe układy podwieszenia sieci trakcyjnej można zobaczyć, jadąc przez kraj pociągiem. W ofercie firmy znajdują się również konstrukcje nośne budynków, pylony reklamowe, zbiorniki przemysłowe, taśmociągi, podesty, schody, barierki, szyby windowe, place zabaw.

– Jedną z naszych najbardziej znanych realizacji jest Stadion Narodowy, na który dostarczyliśmy ponad 26 km poręczy, ogrodzeń i barierek – mówi z dumą Tomczak.

Nieznośna lekkość korka

Carbon Fox z Rajkowa (na południowy zachód od Szczecina) jest najmłodsza w tym zestawieniu: powstała przed sześcioma laty. Firma również związana jest z koleją i transportem publicznym – dostarcza ultralekkie i wytrzymałe kompozyty podłóg pojazdów szynowych (PESA, Newag, Rawag).

Carbon Fox oferuje innowacyjne produkty bazujące na korku, włóknach węglowym, szklanym i aramidowym oraz aluminium. – Projektujemy i wytwarzamy też elementy poszycia i układu chłodzenia samochodów Mini dla niemieckiego teamu X-Raid i dla motocykli startujących z sukcesami w rajdach Dakar, a także sprzęt sportowy. Nasze pomysły wykorzystywane są również w medycynie (transparentne dla promieni RTG stoły operacyjne), górnictwie (kapsuła ratunkowa) czy energetyce wiatrowej – wymienia specjalistka ds. inżynierii materiałowej Dorota Buchta. W innowacyjności, wyróżnionej nagrodą „Dziennika Gazety Prawnej”, firmę wspiera Instytut Inżynierii Materiałowej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Przejdź do pozostałch wiadomości