/

Piotr Depta-Kleśta

Mieszka i pracuje w Szczecinie. Jest projektantem graficznym, ilustratorem, plakacistą, wykładowcą akademickim oraz asystentem w Katedrze Projektowania Graficznego w Akademii Sztuki w Szczecinie. Zdobywca ponad 60 nagród i wyróżnień w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach z zakresu projektowania graficznego, w szczególności – plakatu. Jest laureatem wielu nagród prestiżowych festiwali i konkursów, m.in. za plakat „Sztafeta”, na 20. Lahti International Poster Triennial 2017 w Finlandii. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców 2019-2022. Dwukrotny Stypendysta Miasta Szczecin, Finalista 13 Artystycznej Podróży Hestii, finalista 2 edycji Programu Stypendialnego YES.

Piotr jest autorem wydawnictw: katalogów, płyt muzycznych, identyfikacji wizualnych o skali ogólnopolskiej oraz międzynarodowej (m.in. Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI, FilmPolska w Berlinie, Fama Festiwal, Inne Brzemienia w Lublinie, Kinopolska w Paryżu). Ilustruje m.in. dla: Newsweek Polska, Pismo Magazyn Opinii, Kontakt Magazyn.

Należy do młodego pokolenia artystów, ale styl jego plastycznej wypowiedzi ujawnia kształtującą się dojrzałą osobowość. Jak wielu twórców młodszej generacji, dąży do oczyszczenia formy plastycznej z wszelkich zbędnych ozdobników oraz do eliminowania nadmiaru warstwy treściowej. Pomysłowość, dowcip, bezpośredniość, szybkie, jakby szkicowo, w pośpiechu kreślone formy, bez natręctwa perfekcjonizmu, nadają jego pracom walor świeżości i autentyzmu.

Prywatnie kolekcjoner płyt winylowych i entuzjasta podróżowania, bezgranicznie kocha swojego psa Miśka i głębokie basy.

Razem z żoną (Kaja Depta-Kleśta) tworzy duet projektowy Poster & sons. Ich plakaty były pokazywane i nagradzane na wystawach w kraju i zagranicą,. Zajmują się szeroko rozumianym projektowaniem graficznym, tworzą identyfikacje wizualne, plakaty, ilustracje, okładki płyt muzycznych, najchętniej projektują na potrzeby kultury. Są Kuratorami i pomysłodawcami miejskiej galerii plakatu Słup Szymon w Szczecinie. Duet projektowy stawia na ekspozycję plakatów w przestrzeni miasta. Zachęca do odpowiedzi na pytanie: gdzie jest miejsce plakatu – w galerii, czy w mieście? Słup Szymon gości wielu znanych i wybitnych artystów związanych ze sztuką plakatu.

Zobacz więcej:

https://www.facebook.com/posterandsons

Przejdź do pozostałch wiadomości