/

Paweł Wilczurak Wołowczyk – projektant obiektów przestrzennych, instalacji, doświadczeń i interakcji.

Jest absolwentem Akademii Sztuki w Szczecinie, na kierunku: Wzornictwo, specjalność: projektowanie produktu. Pasję do wszystkiego, co analogowe i rzeczywiste łączy z doświadczeniem software developera, umiejętnie łącząc nowoczesne technologie z estetyczną formą zwracając uwagę na proces i User Experience.

Interesuje się kognitywistyką, psychologią, futurologią oraz podróżami. Często te dziedziny obiera jako punkt wyjścia, a także stały punkt odniesienia w swoich projektach.

Paweł Wilczurak Wołowczyk został finalistą konkursu Young Design 2021, który organizowany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 13 lat. Konkurs wybiera, prezentuje i wspiera najciekawsze projekty oraz ich autorów – młodych projektantów przed 30 rokiem życia. W ubiegłorocznej edycji tematem przewodnim był design spekulatywny, a wybrane projekty prezentowały spektrum wizji przyszłości w formie designu, inspirowanego twórczością Stanisława Lema.

Projekt Pawła – „Tremma. Haptyczny System Nawigacji” to koncept obuwia poszerzającego percepcję prezentowany w materiale. Ludzkość inspirując się naturą rozszerza swoje umiejętności i prototypuje technologie mogące wytworzyć nowe sposoby pozyskiwania informacji ze świata. To kolejny etap rozwoju człowieka i jego cywilizacji, a także próby zwiększenia potencjału ciał – tzw. biohacking. W podobny sposób podejmuje się działania przy konstrukcji urządzeń mających wspomagać po utracie wzroku, słuchu bądź paraliżu ciała.

Projekt był dyplomem licencjackim na kierunku Projektowanie Produktu – Wydział Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Promotorami pracy byli: mgr Maciej Karpiak, mgr Iga Węglińska.

Tremma Haptyczny System Nawigacji to ubieralne narzędzie poszerzające percepcję i otwierające drogę dla projektantów i producentów do aplikacji systemu nawigacji haptycznej. Jako przykład zostały obrane buty, a konkretniej wkładka do nich. Przy zastosowaniu augmentacji sensorycznej ciało dostaje informacje o przestrzeni w przestrzenny sposób – wewnątrz wkładki umieszczone są 4 silniki wibracyjne. Dają nam one wibracją sygnał, w którym kierunku jest cel naszej wędrówki. Taki system sprawia, że nie musimy podczas podróży patrzeć w ekran telefonu lub na mapę, możemy dalej korzystać z innych systemów nawigacji, jednocześnie mając „wewnętrzny głos” mówiący nam o zmierzaniu w dobrym kierunku. Nowy ubieralny zmysł ma uzupełniać, a nie zagłuszać pozostałe zmysły, tym samym ulepszać nasze postrzeganie.

Proces projektowy był eksperymentem polegającym na łączeniu technologii druku 3D, płytek programowalnych i komponentów elektronicznych, klasycznych materiałów oraz biomateriałów. Projekt jest próbą odpowiedzi na pytania o kierunki rozwoju inteligentnych rozwiązań.

Więcej na: www.wilczurak.eu

Przejdź do pozostałch wiadomości