/

Nikola Bukowiecka

Nikola Bukowiecka to osoba zaangażowana w naukę, badania oraz popularyzację nauk fizycznych. Jest fizyczką w Centrum Badań Kosmicznych PAN, członkinią Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki. Znalazła się w elitarnym gronie kobiet, które w 2021 roku znacząco wyróżniły się swoją aktywną działalnością na wielu płaszczyznach, a dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i osiągnięciom są inspiracją dla innych.

Dyplom z automatyki i robotyki pisała w Centrum Badań Kosmicznych PAN przy projekcie polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye. Dyplom I stopnia z fizyki (specjalizacja fizyka medyczna) pisała podczas stażu w Instytucie Fizyki Plazmy Maxa Plancka w Greifswaldzie w Niemczech na temat reaktora fuzyjnego Wendelstein 7-X.

„W ramach stażu napisałam oprogramowanie w języku Python służące do analizy danych z pomiarów termograficznych stellaratora Wendelstein 7-X. Na tej podstawie napisałam swój licencjat z fizyki pod tytułem „Divertor heat flux measurement using thermographic systems in stellarator Wendelstein 7-X”. Posłużył on do uzyskania ciekawych wniosków, na temat konieczności wytworzenia nowego podejścia oraz zapoczątkował moje zainteresowanie procesami jądrowymi w gwiazdach i fizyką teoretyczną”.

Nikola Bierze udział w projekcie GLOWS, który jest częścią misji kosmicznej NASA – IMAP/IBEX. Jest także inżynierem AOCS w firmie Creotech Instruments S.A, w której zajmuje się projektowaniem układów sterowania orientacją i kontrolą orbit.

Podczas swojej pracy przy projekcie GLOWS Nikola rozpoczęła pisanie pracy magisterskiej z fizyki pod tytułem „Probability distributions of event fluxes observed within sky surveys by sampling experiments in space” (07.02.22). Spodziewanym rezultatem będzie system do generowania i analizowania map dla przeglądów nieba zliczających zdarzenia, ze szczególnym zastosowaniem do obserwacji heliosferycznych, zliczeń atomów neutralnych obserwowanych przez misję kosmiczną IBEX (i przyszłą misję IMAP) oraz do obserwacji poświaty heliosferycznej, mierzonych przez planowany eksperyment GLOWS. System zostanie wykorzystany w Polskim instrumencie GLOWS, jednak przy spełnieniu spodziewanych założeń ma potencjał na zastosowanie międzynarodowe, a nawet światowe.

Nikola została zaproszona do Stanów Zjednoczonych gdzie została przydzielona do grupy badawczej w której próbowała odpowiedzieć na jedno z fundamentalnych pytań fizyki wykorzystując podejście, które stosuje Wolfram (dyskretność czasoprzestrzeni) i środowisko Mathematica. Jest to wysoce specjalistyczny program, mocno zorientowany na matematykę wyższą oraz fizykę teoretyczną.

Oprócz zamiłowania do nauki Nikola jest również aktywistką i wolontariuszką na rzecz zwierząt.

„Moje serce poza kosmosem leży wśród zwierząt – jestem wolontariuszką i aktywistką na rzecz poprawy ich losu”.

Przykładowymi działaniami Nikoli są: organizowanie zbiórek na rzecz zwierząt i działalność w fundacji Viva!, za który dostałam w 2020 roku nominację do Osobowości Roku w Szczecinie.

Przejdź do pozostałch wiadomości